Mantarlı Tırnak Bakımı

mantarli tirnak bakimi

Mantarlı Tırnak Bakımı

Tırnak mantarının sebepleri, belirtileri ve bakımı hakkında bilgi alın.

MANTARLI TIRNAK BAKIMI NASIL YAPILIR?

Oldukça sık rastlanan ayak sorunlarından biri olan tırnak mantarı (onychomykose), tırnak yüzeyi üzerinde gelişen ve uzun süre üreme gösterebilen patolojik bir tablodur. Tırnak dokusu üzerinde renk değişimi, kalınlaşma (hipertrofik tırnak), kırılma, şekil bozuklukları gibi belirtileri olan bu mantar tablosu ileri vakalarda kokuyu da beraberinde getirebilir.
Tırnaktaki şekil bozukluğuna bağlı mantarın yanı sıra batık tablosunu da (onychocryptosis) görmek mümkündür. Normale nazaran mantara bağlı oluşan batıkların daha ağrılı bir süreci olduğu klinik bulgularla gözlenmiştir.

mantarli tirnak bakimi

TIRNAK MANTARI'NIN SEBEPLERİ

Genelde tırnak mantarına sebebiyet verebilen travma, tırnak boşalması, sistemik rahatsızlıklar (diyabet, kalp rahatsızlıkları vb), yanlış ayakkabı kullanımı, ayağın parmak deformasyonları gibi tabloların önlemini almak mantar gelişiminin engellenmesinde, mantarın erken teşhis edilmesinde büyük bir öneme sahiptir.

TIRNAK MANTARI'NDA ÇÖZÜM

Fiziki kontroller ile kalınlaşmış veya yapısı bozulmuş tırnağın üstü frezeler yardımı ile inceltilir, temizlendikten sonra ilgili uzman hekime yönlendirilir.